چرا بعد از بدنسازی بدن درد میگیریم؟

4
0

چه راهکار های برای رفع بدن درد بعد از بدنسازی وجود داره؟

 • arezoo 1 سال قبل سوال کرد
 • آخرین ویرایش 1 سال قبل
 • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
1
0

معمولا این مورد درد عضلانی تاخیری یا DOMS نامیده می شود و کاملا طبیعی است. DOMS معمولاً در عرض 6-8 ساعت پس از یک فعالیت بدنسازی جدید یا تغییر در برنامه تمرین شروع می شود و می تواند تا 24-48 ساعت پس از آن ادامه یابد.

دلایل مختلفی وجود دارد:

 1. آسیب عضلانی میکروسکوپی: در حین ورزش، به خصوص زمانی که بیشتر از حد معمول به خود فشار می آوریم، می توانیم پارگی های کوچکی در فیبرهای عضلانی خود ایجاد کنیم. این آسیب باعث واکنش التهابی می شود که منجر به درد و سفتی می شود
 2. تجمع اسید لاکتیک: هنگامی که ورزش می کنیم، عضلات ما از گلوکز به عنوان سوخت استفاده می کنند که اسید لاکتیک را به عنوان یک محصول جانبی تولید می کند. اسید لاکتیک می تواند در ماهیچه های ما جمع شود و باعث احساس خستگی و درد آنها شود.
 3. التهاب: همانطور که قبلا ذکر شد، التهاب یک پاسخ طبیعی به آسیب عضلانی میکروسکوپی است. فرآیند التهابی می تواند باعث درد و حساسیت در عضلات آسیب دیده شود.
 4. کم آبی بدن: اگر قبل و در طول تمرین آب کافی ننوشیم، ممکن است دچار کم آبی شویم. این می تواند منجر به گرفتگی عضلات شود که می تواند بسیار دردناک باشد.
 5. فشار بیش از حد: اگر در تمرینات خود زیاده روی کنیم، می‌تواند باعث استرس و فشار بیش از حد بر روی ماهیچه‌هایمان شده و منجر به درد و ناراحتی شود.

توجه به این نکته ضروری است که مقداری درد بعد از تمرین طبیعی است و می تواند نشانه پیشرفت باشد. با این حال، اگر درد شدید باشد یا برای چند روز ادامه داشته باشد، ممکن است نشانه ای از آسیب باشد، و مهم است که به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

چگونه درد عضلانی را بعد از ورزش تسکین دهیم؟

 1. از کیسه یخ استفاده کنید

  اگر آسیب حاد است، یا اگر متوجه تورم در ناحیه عضله یا مفصل شدید و احساس گرما کردید، یک کیسه یخ را در یک حوله نازک بپیچید و آن را برای حدود 15 دقیقه روی عضلات دردناک قرار دهید. اگر تورم وجود ندارد و ماهیچه ها فقط در اثر تمرین درد می کنند، یک کیسه حرارتی را به مدت 15 دقیقه برای تقویت گردش خون قرار دهید.

 2. برو برای ماساژ

  یک ماساژ نقطه ماشه ای یا ورزشی به آرام کردن عضلات دردناک سفت و تسکین دردهای عضلانی کمک می کند.

 3. کشش، کشش، کشش

  بعد از یک تمرین سخت، حدود 10 دقیقه عضلات خود را بکشید تا از درد عضلات جلوگیری کنید. و قبل از ورزش، به یاد داشته باشید که بدن را با حرکات ساده مانند چرخاندن بازو و حرکت پروانه گرم کنید، یا به آرامی شروع به راه رفتن کنید و به تدریج سرعت را افزایش دهید.

 4. انجام ورزش های سبک (مانند پیاده روی، شنا)

  ورزش را به طور کامل متوقف نکنید. این واقعیت که بعد از تمرین دچار درد عضلانی می شوید، نشانه آن است که عضلات شما کشیده شده اند. با استفاده از ماهیچه های خود (با فعالیت سبک)، می توانید به از بین بردن تجمع اسید لاکتیک سرعت دهید.

 5. تمرینات غیرعادی را به آرامی انجام دهید

  اگر عضلات شما به طور غیرعادی کار می کنند، احتمال بیشتری دارد که دچار دردهای عضلانی شوید. پیاده روی یا دویدن در سراشیبی نیز نمونه هایی از تمرینات غیرعادی هستند. شدت را به تدریج افزایش دهید.

 6. حمام آب گرم بگیرید

یک حمام گرم ممکن است ماهیچه های سفت را شل کند و گردش خون را تقویت کند و تسکین موقتی ایجاد کند.

 • دکتر ساسان 1 سال قبل پاسخ داد
 • آخرین ویرایش 3 ماه قبل
 • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما
اگر قبلاً حساب کاربری دارید با پر کردن فیلد های زیر یا به عنوان مهمان ارسال کنید.
نام*
ایمیل*
وب سایت